آغاز بازگشت پرندگان مهاجر از تالاب های گیلان به عرض های شمالی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
آغاز بازگشت پرندگان مهاجر از تالاب های گیلان به عرض های شمالی

پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد: به نقل از ایرنا، علی حسین نژاد این روند را تا اوایل فروردین ماه سال آینده دانست و افزود: امسال تالاب ها و آبگیرهای غنی از مواد غذایی استان میزبان بیش از ۲۷۳ هزار پرنده مهاجر از عرض های شمالی کره زمین هستند که این میزان نسبت به سال قبل، ۱۵ تا ۲۰ هزار قطعه افزایش دارد. 
وی ادامه داد: مهاجرت پرندگان از عرض های شمالی کره زمین همزمان با سرد شدن هوا و محدودیت منابع غذایی در این مناطق، از اواخر شهریورماه آغاز می شود و این پرندگان تا اواخر اسفندماه و نهایتاً تا اوایل فروردین، در تالاب های استان می مانند و از منابع غذایی آن تغذیه می کنند. 
حسین نژاد شرایط مساعد آب و هوایی، فراوانی مواد غذایی مورد نیاز و امنیت را از دلایل فرود هزاران پرنده مهاجر شامل انواع مرغابی سانان، قو، غاز، پرستوهای دریایی و چنگرها و سایر پرندگان از ۸۱ گونه مختلف به تالاب ها و آبگیرهای گیلان ذکر کرد. 
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در سالجاری گفت: برای جلوگیری از شیوع احتمالی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، امسال برای دومین سال پیاپی، شکار هرگونه پرنده در استان ممنوع است. 
پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی در حدود ۳۰ هزار هکتار از تالاب بین المللی انزلی، امیر کلایه لاهیجان، استیل آستارا، پارک ملی بوجاق کیاشهر و دیگر آبگیرهای گیلان زمستان گذرانی می کنند. استان گیلان در اقلیم تقریبا خشک حوزه جغرافیایی این بخش از کره زمین، با برخورداری از بارش سالانه بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیمتر باران و فراوانی آب بندان های طبیعی و منابع غذایی، بخش مهمی از کریدورهای مهاجرت پرندگان را تشکیل می دهد. 
تالاب های امیر کلایه، پارک ملی بوجاق و تالاب بین المللی انزلی بویژه پناهگاه حیات وحش سلکه، پناهگاه حیات وحش سرخانگل و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم بیشترین میزان این مهاجرت را به خود اختصاص می دهند. 

true
برچسب ها :
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false