آزمایش‌های موشکی به منزله نقض روح برجام نیستند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
آزمایش‌های موشکی به منزله نقض روح برجام نیستند

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ به نقل از خبرگزاری برنا، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفت: آزمایش های موشکی به منزله نقض روح برجام نیستند.

ظریف در پاسخ به این سوال که شما می گویید که آماده مذاکره مجدد درباره توافق اتمی نیستید. آیا این موضوع ایران را در  مسیر برخورد قرار نمی دهد؟ گفت: این نمی تواند برای نخستین بار باشد. ما خود را در مسیر برخورد با هیچ طرفی قرار نمی دهیم. دیگران ممکن است که خود را در این مسیر قرار دهند. معتقدم که آنها خودشان را در مسیر برخورد با جامعه بین المللی قرار می دهند. بر سر هر بخشی از توافق به طور کامل و بارها  و پیش از آنکه ما به توافق برسیم،  مذاکره شده است. هر فردی دیگری که در این توافق مشارکت داشته است می داند که اگر ما توافق را برای مذاکره دوباره بازکنیم این موضوع مشکلات پیچیده بیشتری ایجاد میکند که بستن دوباره آن غیرممکن خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر توافق از بین برود این موضوع اتحادیه اروپا را در وضعیت دشواری قرار می دهد آیا معتقدید که اگر این موضوع روی دهد، اتحادیه اروپا طرف آمریکا را خواهد گرفت؟ گفت: توافق اتمی تنها و پس از آنکه همگان آن را درک کردند به وجود آمد و این بهترین اقدام بود. ایران در گذشته تحت فشار و تحریم ها زندگی کرده است. این موضوع هرگز خللی در عزم ایران برای پیگیری منافعش که بر اساس هنجارها و تعهدات بین المللی هستند، ایجاد نکرد. ما هرگز گزینه تسلیحات اتمی را دنبال نمی کنیم اما بر اساس قوانین بین المللی و در توافقنامه گزینه هایی در دسترس داریم. این گزینه ها اگر ایران بخواهد در پاسخ به نقض آمریکا توافقنامه را ترک کند در دسترس هستند.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا شما درباره آن گزینه ها تصمیم گیری کرده اید؟ گفت: ما در این رابطه تصمیم گیری نکرده ایم. ما درباره سناریوهای مختلف تصمیم گیری کرده ایم زیرا ایران وضعیت ها را ارزیابی خواهد کرد و پاسخ خود به دیگران از جمله اروپایی ها را ارزیابی می کند و آنچه را که کنگره انجام می دهد هم ارزیابی می کند.

وی در پاسخ به این سوال که گزینه های شما کدام هستند؟ گفت: من می خواهم همه در این رابطه حدس بزنند.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false