آبادانی و سازندگی آرمان آیت الله هاشمی بود/ نسل بدون امید سازنده نیست
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

روی خط اخبار

true
    امروز  یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
آبادانی و سازندگی آرمان آیت الله هاشمی بود/ نسل بدون امید سازنده نیست

پایگاه خبری – تحلیلی گیل سداد؛ به گزارش ایسنا، جهانبخش خانجانی در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، آینده را از آن دانشجویان دانست و اظهار کرد: کشوری که می خواهد سرزنده و شاداب باشد نیازمند دانشگاهی کوشا، فعال و پویاست و مملکتی می تواند رو به رشد حرکت کند که دانشگاهش رو به رشد و مجال سخن گفتن و بیان دیدگاه ها فراهم باشد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، دانشگاه را محل گفتگو، گفتمان سازی و اندیشه پروری دانست و افزود: از هر صنف و گروهی یک خواسته ای می توان داشت، اما آنچه از دانشگاه انتظار می رود، آینده ایران بزرگ است. کشور ما به تلاش دانشجویان نیاز دارد و اگر دانشجو بی تفاوت نباشد، خودش تعیین کننده سرنوشتش خواهد بود.

وی از تشکل های دانشگاهی خواست مباحثی را مطرح کنند که آینده کشور به آنها نیازمند است و تصریح کرد: رشد، پیشرفت، آبادانی، آزادی و همه آن چیزی که امید را افزایش می دهد در دانشگاه مطرح کنید و از گفتگو نترسید، زیرا جهل و بی دانشی لرزه بر اندام می اندازد و خدا نیاورد جامعه ای را که حاکمانش جاهل و مردمانش راضی به جهل باشند.

خانجانی، با بیان اینکه آیت الله هاشمی همواره گفتگو و بیان اندیشه را ارج می نهاد، عنوان کرد: آیت الله هاشمی یار و همراه امام بود و انقلاب و امام بی هاشمی و هاشمی بدون انقلاب و امام معنا نداشت. در واقع انطباق عجیبی بین اندیشه و دیدگاه امام با آیت الله هاشمی به چشم می خورد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، با اشاره به دلدادگی آیت الله هاشمی به انقلاب و نظام، گفت: وقتی به تاریخ انقلاب نگاه می کنیم، می بینیم که هاشمی در صحنه های مبارزه بیشترین نقش را دارد. ایشان از همان دوران طلبگی تا آخرین لحظات عمرش همیشه نقش تاثیرگذارش را داشت و شخصیت دوراندیش و زیرکی بود.

وی آیت الله هاشمی را علاقمند به انقلاب دانست و یادآور شد: ایشان هرگز از انقلاب و نظام دست نکشید و مقابل انقلاب و نظام نایستاد و خودش را جدای از انقلاب و نظام نمی دانست لذا عقلانیت یکی دیگر از ویژگی های این مجاهد نستوه بود.

خانجانی، با بیان اینکه آیت الله هاشمی با دوراندیشی هم ناقد بود و هم تاثیرگذار، خاطرنشان کرد: هاشمی سعی می کرد پیوستگی خود با انقلاب و نظام را حفظ کند. ایشان اهل تساهل و تسامح بود و دوست داشت همه کسانی را که عشق و امید به ایران و انقلاب دارند، در گردونه حیات سیاسی کشور حفظ کند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، آیت الله هاشمی را دارای نقشه راه برای آینده دانست و متذکر شد: بین علما و اندیشه ورزان پیشین انقلاب در حوزه سیاسی آیت الله هاشمی و آیت الله بهشتی بیشترین نگرش سیاسی را داشتند. آیت الله هاشمی پس از انقلاب نیز آن نقشه راه را ادامه داد و از هوش، ذکاوت و سختکوشی عجیبی برخوردار بود.

وی آیت الله هاشمی را دارای یک ذهن محاسبه گر، پویشگر، عمل گرا، واقع گرا و واقع بین دانست و گفت: ایشان به شدت برای نقش مردم اهمیت قائل می شد و احساس می کرد، اگر مردم نباشند هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم. براساس اصل جامعه شناسی، حکومتی حکومت قابل است که بخش وسیعی از مردم جامعه را پوشش دهد لذا هاشمی اعتقاد داشت نباید مردم اعم از چهره های ارزشی و سیاسی را به هر بهانه ای دور کنیم.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، با بیان اینکه افراد براساس اندیشه به هم نزدیک می شود؛ نه براساس قدرت، اظهار کرد: آیت الله هاشمی آگاه، بصیر و دیدش نسبت به زمان بیشتر بود و با توجه به خصلت واقع گرایی که داشت، انسان ها را زمینی می دید که براساس این زمینی نگریستن می توان خطاها را ببخشیم.

خانجانی، هاشمی را اسوه صبر و شکیبایی دانست و عنوان کرد: ایشان هرگز از فشارها خسته نمی شد و مرد روزهای سخت و تلخ بود. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد ایشان نقدپذیری بود.

وی از دانشجویان خواست برای ۵۰ سال آینده نقشه راه داشته باشند و یادآور شد: همه ما منتظر ظهور امام زمان(عج) هستیم تا حکومت جهانی عدالت گسترش را برپا کند، اما تا آن زمان وظیفه داریم کار و تلاش کنیم و برای آینده برنامه داشته باشیم، زیرا هرگز نمی توان یک کشور را بدون برنامه اداره کرد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، با بیان اینکه دانشگاه بدون نگاه به آینده پیش نمی رود، گفت: مدیران توسعه نیافته آفت کشور هستند و باید مدیران توسعه گرا و توسعه یافته داشته باشیم تا رشد کنیم.

وی آینده نگری و امیدواری به آینده را یکی دیگر از ویژگی های آیت الله هاشمی دانست و اضافه کرد: امیدواری نقش اساسی در سیاستگذاری دارد لذا هاشمی یک سیاستمدار عینی بود. شاید سیاست ورزی و سیاستمداری را بد بدانیم، اما باید سیاست را فهم کنیم و با هر چیزی گرم و با هر چیزی سرد نشویم.

خانجانی، با بیان اینکه آیت الله هاشمی مسیر اعتدال را پیش گرفته بود و هر حرفی را براساس دانش می زد، تصریح کرد: هاشمی همواره خودش را در معرض رای و نقد مردم قرار می داد و هیچ ابایی نداشت لذا ایشان تنها یک سیاستمدار نبود، بلکه یک فقیه، دانشمند و قرآن شناس بود و به مقوله های دینی نگاه حائز اهمیت داشت. اندیشه ورزی در خطبه های نماز جمعه ایشان مشهود است.

وی با اشاره به نقش آفرینی آیت الله هاشمی در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی و همه شخصیت های ارزنده نظام باید جایگزین داشته باشند و باید نسل جدیدی تربیت کنیم. یکی از آفت های ما ایرانیان این است که همواره به گذشته و تاریخمان افتخار می کنیم.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، آبادانی و سازندگی را آرمان آیت الله هاشمی دانست و تاکید کرد: امروز باید از آیت الله هاشمی و همه کسانی که برای کشور زحمت کشیدند یاد بگیریم که امید داشته باشیم و امیدوار باشیم، زیرا نسل بدون امید نسل سازنده ای نیست و مردمی که امید نداشته باشند، نمی توانند امیدآفرین باشند لذا مردم ایران شایسته بزرگی و کرامت هستند و باید نگاه سازندگی داشته باشیم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false